Replacement Notebook Battery for Acer BT00603111 10.8 Volt Li-ion Laptop Battery (6600mAh / 71Wh)
ThumbnailThumbnailThumbnail
by BattDepot
In-Stock 1 Year Warranty
Estimate Shipping Charges
Note:
Mfg Part#LAC215X
AvailabilityIn-Stock
Warranty1 Year
ConditionNew
Cell TypeConventional Li-ion
Capacity6600mAh / 71Wh
Device Voltage10.8V
CompatibleAcer BT00603111
ColorBlack
How to find the correct product
HP, Compaq 123456-001
Sony PCGA-BP12, VGP-BP1
Dell 312-1234, 1234P
IBM, Lenovo 02K1234, 08K1234
Toshiba PA1234U-1BRS
Please kindly note that there may be two different voltages (11.1V and 14.8V) associated with the same model or part number. They are totally NOT compatible. Please check your original battery voltage before placing an order.
A Li-Ion battery labeled 10.8V is the same as a Li-Ion battery labeled 11.1V.
A Li-Ion battery labeled 14.4V is the same as a Li-Ion battery labeled 14.8V.